Homályos, párás, tisztíthatatlan az ablakod?
Hideget érzel, ha a 15-25 évvel ezelőtt beépített ablaka előtt állsz?
Ismerjük a problémát!
Az elmúlt téli szezon szinte mindenhol az otthonok, irodák, telephelyek fenntartható fűtéséről, fűthetőségéről szólt. A megemelkedett energiaárak mellett kulcsfontosságúvá vált az épületek szigetelésének felülvizsgálata. Az egyik legfontosabb tapasztalat, hogy hatékonyan lehet a fűtési költségeket csökkenteni az ablaküvegek szigetelésének javításával. Mivel az egyes helységek falfelületének 20 százalékát is meghaladhatják az üvegfelületek, ezért kiemelten fontos foglalkozni ezek korszerűsítésével. A 15-25 évvel ezelőtt beépített hőszigetelő üvegszerkezetek mára elavulttá váltak vagy tönkrementek.

Az ablakok energiahatékonysága három alapvető tényezőtől függ:
- a keret minőségétől
- a keret beépítésének minőségétől
- üveg összetételétől.
Mit jelent a LOW-E (low emissivity – alacsony sugárzási veszteség)?
Az a lágyfémbevonat, amely a modern kettős rétegű üvegezés belső, „légrés” felőli oldalán lévő speciális, ultravékony bevonatú, nem látható hőszigetelő nemesfém-réteg. Az a rendeltetése, hogy a hosszú hullámú infravörös sugarakat, azaz a hőt visszatükrözze az épületbe, megváltoztatva ezzel az üvegezés hőáteresztését és energiahatékonyságát. Azaz így a fény és a napsugárzás szinte akadálytalanul jut be a helyiségbe, ezzel szemben az épületben keletkezett meleg belül marad.Tehát a low-e bevonatú hőszigetelő üveg alkalmazásával további energia megtakarítást érhetünk el, hiszen a hőáteresztés így a fele lesz az alap hőszigetelő üveg szerkezetének. A hőátbocsátási tényező csökkenésével a fűtési energia felhasználás is jelentősen csökken, és a fűtési energia költségének csökkenésével néhány éven belül megtérülnek a többlet beruházás költségei.
Nézzük számokban:
Egy szimpla egyrétegű üveg hőátbocsátási tényezője U=5,8 W/m2K. Azaz egységnyi idő alatt 5,8 Wattnyi energia távozik egy négyzetméteren rajta keresztül. A régi, két normál üvegből összeállított, levegővel töltött hőszigetelő üvegek hőátbocsátási értéke U=2,8 W/m2K. Ezzel szemben a nemesfém bevonatos, nemesgáz töltésű üvegek hőátbocsátási tényezője ennek kevesebb mint a fele U=1,1 W/m2K
Kompatibilis az új üveg a régi helyére?
A régi típusú hőszigetelő üvegek általában 20-24 mm vastagok, két egyszerű üvegrétegből és a köztük lévő levegővel töltött légrésből állnak össze. A modern alacsony emissziójú üveg egyik rétege a speciális nemesfém bevonattal rendelkező réteg, a másik rétege egy egyszerű üveg és a kettő közötti tér levegő helyett egy nemesgázzal, jellemzően argonnal van töltve. Külső paramétereiben, vastagságában tökéletesen passzol a régi helyére.Miért jobb, ha a régi keretben cseréljük az üveget, mintha új nyílászárót vásárolnánk?
Elsősorban a beruházás költsége. A komplett csere töredékéből lehet beépíteni az új üveget munkadíjjal együtt. Nincsenek mellékmunkák, mint homlokzat javítás, kőművesmunka, szobafestés, stb. A jó állapotban lévő ablak élettartama akár 20-30 évvel is meghosszabbodhat és ne feledkezzünk meg a környezeti hatásokról, a fenntarthatóságról sem.Mikor nem ajánlott az üvegcsere?
A szigetelés mértéke ahogy említettük három alapvető tényezőtől függ:a keret minőségétől
a keret beépítésének minőségétől
üveg összetételétől. Ha a keret az évek folyamán sérült, deformálódott, korrodálódott és hézagok keletkeztek, akkor egy üvegcsere nem lesz megfelelő mértékben hatásos. Ha a beépítés hiányos, hézag van a tok és a fal között akkor szintén nem érjük el a kívánt hatásfokot.



